In natura

Discutii libere despre supravietuire
Post Reply
laurentiun

In natura

Post by laurentiun » Fri Jan 02, 2015 9:09 pm

Salutare,

Cu ce ne putem hrani pe dealuri/munti?

cornel
Moderator Global
Moderator Global

Re: In natura

Post by cornel » Mon Jan 05, 2015 6:09 pm

Iarna cu iepuri, pasari, mistreti, vara adaugam si fructe de padure, poame salbatice + diverse cereale si legume pe care le plantam.

laurentiun

Post by laurentiun » Fri Jan 09, 2015 3:53 pm

Si daca nu putem sa plantam? cam ce se poate manca la noi in tara? exista vreo resursa pe internet? cum sa recunoastem plantele?

cornel
Moderator Global
Moderator Global

Post by cornel » Fri Jan 09, 2015 11:54 pm

Probabil ca exista pe internet descriere cu fiecare planta si locurile unde cresc, dar cand ajungi in teren probabil ca nu vei recunoaste nimic.Pregatirea pentru acest lucru se face din timp, prin excursii in zone montane si cu ajutorul localnicilor din zona, recunoastere si gustarea diferitelor fructe si plante comestibile.Pentru grupul meu nu am avut nevoie de excursii deoarece traim in zone de deal, cu paduri din plin si cunoastem aceste plante si fructe din copilarie, stim sa facem capcane pentru animale si pasari tot de cand eram copii.

laurentiun

Post by laurentiun » Fri Jan 30, 2015 12:31 pm

mi-ar placea sa gasesc o carte de prezentare cu imagini si sa plec in excursii pentru a le recunoaste mai usor.

cornel
Moderator Global
Moderator Global

Post by cornel » Tue Feb 03, 2015 7:39 pm

Nu le recunosti din carte pe multe din ele.Sunt foarte multe care au fructele identice cu altele otravitoare si le poti deosebi doar daca cunosti arbustul, frunza acestuia etc.Nu o sa gasesti o carte cu toate aceste detalii.

bazil

Post by bazil » Tue Apr 07, 2015 9:01 pm

Ciuperci daca le cunoasteti, fructe salbatice daca exista, melci (exista filmulete pe youtube. care melci si cum se gatesc.)
Pentru 'carnica' sint diverse tipuri ce capcane (tot pe net) . .. un arc, o arbaleta. Cu noroc poate faceti un gratar. La mine nu a mers si m-am multumit cu trei pestisori cit degetul mic si traditionala conserva de fasole cu costita.
Spre primavara-vara va puteti amagi foamea cu flori de salcim, salata de papadie,macris,un ceai de muguri de brad,alune de padure si ghinde( de peste an) Ghindele de stejar alb nu contin mult tanin cele de stejar rosu is full options de tanin dar daca stau peste iarna sub zapada se pot consuma (taninul e solubil in apa si se elimina cit de cit).
Practic cititul si contactul cu natura va va oferi multe posibilitati de a va asigura hrana.
Bafta.

Post Reply