Nodul tiroidian - Rog idei si link-uri tratament naturist

Tratamente, retete si tot ce tine de medicina
Forum rules
Site-ul nu isi asuma nici o responsabilitate referitoare la retete, leacuri si alte materiale de aceasta natura, postate in aceasta sectiune.
Post Reply
Roxy

Nodul tiroidian - Rog idei si link-uri tratament naturist

Post by Roxy » Sat Dec 11, 2010 1:29 am

As fi recunoscatoare daca m-ati ajuta cu ceva sfaturi, link uri sau retete, eventual care au dat si rezultate. Este vorba de fiica mea in varsta de 11 ani. Va multumesc pentru efort si felicitari pentru forum si site.

Header
VIP
VIP

Re: Nodul tiroidian - Rog idei si link-uri tratament naturis

Post by Header » Sat Dec 11, 2010 2:48 am

In afara de tratamentul naturist pe care-l cautati,fiica dumneavoastra sper ca urmeaza un tratament medicamentos/ terapia hormonala/ dupa caz indicat/a in urma unor controale medicale.

Va indrum in mod special sa nu aplicati nici-un fel de tratament expuse in adresele link de mai jos fara sa consultati medicul medicului endocrinolog al copilei.

http://www.armonianaturii.ro/vezi-raspu ... de&x=1&y=1

http://www.naturaplant.ro/forum/tratame ... t4015.html

http://www.comarion.ro/retete_naturiste ... Tratamente
Nu vei putea supravietui niciodata, doar cu Biblia si rugaciuni, Dumnezeu dă, dar nu-ti baga si-n traista !

Roxy

Post by Roxy » Wed Dec 15, 2010 10:26 am

Multumesc pentru raspuns Heater. Controale medicale, investigatii, analize avem, iar medicii nu au recomandat nici un tratament medicamentos... doar chirurgical sau urmarire a evolutiei. Oricum ma mir ca incurajezi terapia hormonala... Mersic frumos

Roxy

Post by Roxy » Wed Dec 15, 2010 10:27 am

scuze ...Header*

mihosh

Post by mihosh » Wed Dec 15, 2010 12:07 pm

Nu au recomandat tratament hormonal pentru ca e riscant avand in vedere varsta fetitei.

anca

Post by anca » Thu Dec 16, 2010 3:16 am

iata ce gasesti in cartea lui valeriu popa - vindecare prin gandire ( am pus linkul unde posti gasi cartea intr-un post....dar cum s-a facut putina harababura in forum nu il mai gasesc :cry: )

Acest cercetator a identificat o cauza a tuturor bolilor asociata cu cu modalitatea de a privi viata iar pt a invinge orice maladie trebuie sa schimbi modul de a gandi.

la bolile asociate tiroidei:

- Glanda tiroida
ce provoaca boala : Umilire. “Nu voi face niciodata ceea ce doresc sa fac. Cand va veni si
randul meu ?”
cum o invingi: Merg dincolo de vechile limitari si acum imi permit sa ma exprim liber si creativ.

si retetele:
Noduli tiroidieni
Se rasnesc si se amesteca urmatoarele plante: dragaica (sanziene) – 4 parti; coadacalului
– 4 parti; galbenele – 2 parti; traista ciobanului – 2 parti; salvie – 2 parti; ciubotica
cucului – 3 parti; urzica – 2 parti si tataneasa 3 parti.
Se ia sublingual, cate o lingurita de pulbere, de 4 ori/zi, se tine 5 minute, dupa care se inghite cu o cana de ceai din acelasi amestec, timp de 3 luni. Apoi, inca 3 luni se foloseste ceaiul din amestecul de mai sus, din care se beau 4 cani/zi.

altele afectiuni tiroidiene:

Hipotiroidie
Se face infuzie, 15 minute, dintr-o lingura de sanziene si o lingura de paducel, la o
cana de apa clocotita. Se beau 5 cani/zi. In fiecare cana se pune cate o lingurita de bitter suedez. Se face cura cu argila din 4 linguri la 400 ml apa, zilnic, timp de 21 de zile, pauza 14 zile, apoi se reia.

Hipertiroidie
Se iau 3 lingurite de pulbere de ghimpe/zi, in cure de 3 saptamani, cu 10 zile pauza. Iarba de ghimpe este un reglator natural al activitatii tiroidiene, fiind folosita si pentru tratarea nodulilor si cancerului la tiroida. Se fierb 20 gr. de troscot in 1/2 litru apa pana scade la jumatate. Se filtreaza. Se beau 2 cani pe zi.

Un alt tratament gasit in formula as
Hipotiroida; ovăzul este un stimulent al tiroidei, fulgii de ovăz vor fi introduşi pentru mult timp în alimentaţie. Suplimentar se va bea ceai din 7 linguri de boabe fierte ½ oră în 1 litru de apă, pe parcursul unei zile. Ceaiul este recomandat şi îi stările de astenie, surmenaj, somnolenţă, pietre la rinichi şi impotenţă
În anumite cazuri se poate evita operaţia, urmând un tratament naturist sub supraveghere medicală. Următoarele plante au efecte bune asupra tiroidei, roiniţă, lichen de piatră, sânziene, talpa gâştei, ciuboţica cucului, coada şoricelului, se amestecă în părţi egale, se macină prin maşina de cafea, se ia de 6 în 6 ore câte 1 linguriţă de pulbere, care se ţine sub limbă timp de 15 min. apoi se înghite cu apă plată.

Foarte important dupa ce am studiat destul de mult domeniul: APA pe care o consuma fetita si cu care ii prepari ceaiurile. Vezi postul cu APA - miracolul vietii si musai sa VEZI documentarul!!!

in rest sanatate si credinta.

ella

Post by ella » Sat Dec 18, 2010 4:39 pm

Are dreptate Anca, Sanzienele sunt ceea ce cauti. Poti citi despre ele si efectul lor in afectiunile tiroidiene.

Cumpara ceai de sanziene si unguent sau crema de sanziene. Fa-i fetei in fiecare zi ceai concentrat de sanziene cu care sa faca gargara (nu e de baut) sau mai putin concentrat daca vrea sa mai inghita cate o gura. Ziua punei comprese cu ceai de sanziene (imbibi o bucata de vata in ceai de sanziene si il pui la gat in zona tiroidiana). Iar seara inainte de culcare o ungi cu crema/unguentul de sanziene. Fa-i zilnic pulbere de sanziene si da-i dimineata pe stomacul gol 1/2 lingurita rasa: spune-i sa o tina sub limba 10 minute si pe urma sa o inghita (nu e problema daca o inghite cand se amesteca cu saliva).
Urmezi tratamentul acesta zilnic pana ce se regleaza functia tiroidiana. In functie de gravitatea situatiei tratamentul poate sa dureze mai mult sau mai putin, insa la interval de 3 luni faci pauza 1 luna; si tine minte... problemele tiroidiene se rezolva cu sanziene!

Sursa: testat pe mine.

Multa sanatate!

PS cartea vindecarea prin gandire este aici: http://www.scribd.com/doc/7534588/Vinde ... in-Gandire sau aici: http://www.soulharmony.eu/files/DARUIM% ... IUBIRE.pdf

WorldO

Post by WorldO » Thu May 05, 2016 12:23 pm

Fa-i zilnic pulbere de sanziene si da-i dimineata pe stomacul gol 1/2 lingurita rasa: spune-i sa o tina sub limba 10 minute si pe urma sa o inghita (nu e problema daca o inghite cand se amesteca cu saliva).?????
lol

Post Reply